wtorek, 25 lutego 2014

Apel o bezpośrednie wsparcie blokady w Żurawlowie przeciw planom wydobycia gazu łupkowego przez Chevron

Apel o bezpośrednie wsparcie blokady!

Po niemal 300 dniach najdłuższego w historii powojennej Polski protestu mieszkańcy i mieszkanki Żurawlowa i Gminy Grabowiec potrzebują naszego wsparcia. W poniedziałek 24 lutego wbrew prawu i bez odpowiednich zgód firma Chevron planuje wkroczyć z ciężkim sprzętem na teren koncesji Grabowiec i dzierżawionej działki. Proceder jak zwykle w takich przypadkach wspierać będzie zapewne jedna z firm ochroniarskich. 
Degradacja środowiska naturalnego w procesie hydroszczelinowania dobrze znana choćby ze Stanów Zjednoczonych była od początku głównym powodem protestu. Zagrożenie dla rolnictwa, zbiorników wody pitnej, toksyczność płuczki oraz zanieczyszczenie powietrza spotkały się z gwałtownym oporem ludzi, którzy od wieków żyją tu z upraw. Sprzeciw ten szybko przerodził się w batalię z bezprawiem, samowolką oraz interesem wąskiej grupy osób i firm kosztem całego społeczeństwa.
Trwający ponad 2 lata protest oraz od 3 czerwca 2013 blokada nie spotkały się z żadną konstruktywną reakcją władz. Również Chevron, inwestujący od czasu bezprawnej próby rozpoczęcia prac miliony w kampanie reklamowe całkowicie ignoruje społeczny sprzeciw - jednocześnie deklarując swoją “społeczną odpowiedzialność”. 
W ramach realizacji tych haseł Chevron posuwa sie do zastraszania protestujących - wytocza procesy sądowe, skłóca ze sobą społeczności lokalne. Wszystko to nie przyniosło zamierzonego skutku, w konsekwencji czego koncern posuwa się do rozwiązać siłowych - znanych z innych części świata praktyk (Ekwador, Nigeria, ostatnio również Rumunia). Sam wciąż jednak pozostaje bezkarny mimo prawomocnych orzeczeń sadowych. 
Wzywamy więc wszystkie i wszystkich z Was, którzy mają dość ignorowania głosu spolecznego oraz że mamy prawo do decydowania o własnym losie oraz uważają, że przyroda stanowi jeden z najważniejszych zasobów do wsparcia mieszkańców bezpośrednio podczaś blokady!
Więcej informacji w sprawie blokady i dojazdu tel. 796 587 386
http://occupychevron.tumblr.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz