niedziela, 27 stycznia 2013

Nowe zasady dotyczące obozów internowania dla cudzoziemców


Zniesienie więziennego rygoru, czasowe zamknięcie ośrodka w Lesznowoli i poważne ograniczenie możliwości umieszczania w ośrodkach zamkniętych dzieci – to oficjalne już decyzje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po kontrolach w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców, które odbyły się na skutek ubiegłorocznych protestów ponad 70 umieszczonych w nich osób.

Diametralnie mają zmienić się regulaminy zamkniętych ośrodków dla cudzoziemców, które dziś pozwalają m.in. na godzinę spaceru dziennie osobom, które nielegalnie przekroczyły granicę Polski. Po całej przestrzeni ośrodków będzie się można również poruszać swobodnie, nie jak dotychczas, jedynie w wyznaczonych przez regulamin porach pod nadzorem straży granicznej. Nowe zasady mają być wprowadzone do końca marca 2013 roku. W takich ośrodkach jedynie wyjątkowo będą mogły być umieszczane dzieci, a granica wielu będzie podniesiona z 13 do 15 lat.

Zmiany zdają się być skutkiem skutkiem strajku głodowego, podjętego przez uchodźców w październiku ub.r. o którym pisaliśmy tu. Strajk głodowy rozpoczęto w pięciu ośrodkach: Kętrzynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu i Lesznowoli. Podstawowe postulaty głodujących stanowiły: prawo do informacji w zrozumiałym dla nich języku, prawo do kontaktu ze światem zewnętrznym, prawo do edukacji dla dzieci, prawo do instytucjonalnej, bezpłatnej pomocy prawnej (do czego zobowiązują przepisy UE i ustawodawstwo polskie), poprawy generalnej warunków socjalnych, w tym dostępu do pomocy psychologicznej w języku zrozumiałym dla osadzonego, wyjaśnienie przypadków przemocy, w tym seksualnej, do których dochodzi w ośrodkach, a przede wszystkim zaprzestanie praktyki kryminalizowania osób przebywających w ośrodkach.

Za: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/838297.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz