niedziela, 10 czerwca 2012

Poznań: Ogólnokrajowa demonstracja Chleba Zamiast Igrzysk - relacja


10 czerwca odbywa się w Poznaniu ogólnokrajowa demonstracja przeciwko organizacji Euro 2012 i wydawaniu na to wydarzenie ogromnych środków, podczas gdy brakuje ich na podstawowe usługi społeczne. Poniżej będziemy starali się relacjonować przebieg wydarzeń. Strona protestu: www.10czerwca.eu Wcześniej odbyły się już lokalne protesty w Toruniu i Warszawie. Odbędzie się także protest w Gdańsku.

AKTUALIZACJE
16.58 Demonstracja oficjalnie została zakończona. Rozpoczęła się część artystyczna.

16.52 Rozpoczął się hyde park - każdy ma dostęp do mikrofonu. Trwa przemówienie o zabijaniu psów przed mistrzostwami na Ukrainie. Zaraz rozpocznie się rozdawanie jedzenia w ramach Food Not Bombs.

16.50 Demonstracja dotarła pod Urząd Wojewódzki. Trwają przemówienia.

16.35 Odbyło się przemówienie studentów zachęcające do działalności na uczelniach. "Edukacja to nie towar!"

16.30 Postój pod komisariatem przy ul. Libelta. "Mniej policji, więcej żłobków!"

16.20 Z okien lecą ulotki przeciwko polityce władz miasta. Pojawiła się nowa waluta - Minus tysiąc zł długu miasta. Demonstracja wchodzi na plac Cyryla Ratajskiego.

16.05 Demonstracja znajduje się w pobliżu strefy kibica. Przemawiają osoby z Teatru Ósmego Dnia.

16.00 Demonstracja idzie ulicą Ratajczaka. "Miasto to nie firma!", gra samba.

15.50 Demonstranci skandują: "Jebać PZPN!".

15.45 Postój pod neoBankiem, gdzie przemawiają lokatorzy oszukani przez ten bank, mówią też o eksmisjach. Ludzie skandują: "Lokatorzy to nie towar!" Demonstracja znajduje się na skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Ratajczaka. Dużo pijanych kibiców w okolicy.

15.35 Do demonstracji dołączają przechodnie. Jest ok. 700 osób.

15.30 Trwają przemówienia. Grecki anarchista opowiada o kryzysie w tym kraju.

15.20 Z budynku Banku WBK zrzucono duży transparent z hasłem "Najlepszą obroną jest atak!".

15.15 Demonstracja idzie przez skrzyżowanie z al. Niepodległości. Hasła: "Kto wygrał mecz? UEFA!", "Każda władza ma swoich pałkarzy!", "Kapitalizm-kanibalizm", "Anti, anti, anticapitalista!".

15.05 Demonstranci wychodzą z Ronda w ulicę Św. Marcin. i skandują "Euro skończone - miasto zadłużone!". Kilkuosobowa grupka nacjonalistów obserwuje demonstrację. Leci przerobiona piosenka Koko Koko.

14.55 Osoba krzycząca przez megafon: Czego chcemy?, Ludzie: WOLNOŚCI!, Megafon: Kiedy?, Ludzie: TERAZ! Skandują: Nie będziemy płacić za wasz kryzys! Demonstracja wchodzi na Rondo Kaponiera.

14.45 Demonstracja skręca w ul. Roosevelta. Gra samba, rozdawane są gazetki anty-Euro.

14.40 Pojawiła się grupka nacjonalistów, ale szybko zniknęła. Chorwaci siedzący w knajpie biją demonstrującym brawo.

14.35 Kolejne transparenty: "Prywatyzujecie zyski, uspołeczniacie koszty", "Nic o nas bez nas, mamy prawo uczestniczyć", na czele transparent "Chleba zamiast igrzysk". Chodzą policjanci w cywilu w kamizelkach z napisem "Zespół antykonfliktowy".

14.30 Ludzie skandują: "Złodzieje!". Czarno-czerwony transparent z hasłem "Najpierw ludzie, potem zyski". Pojawiła się też biało-czerwona flaga z napisem "To był zamach". Przyjechała armatka wodna.

14.25 Hasła na transparentach: "Mamy stadiony, nie mamy teatrów", "Otwieramy stadiony, zamykamy stołówki", "Droga murawa, męska zabawa", "Dość antyspołecznej polityki mieszkaniowej". Trwają przemówienia.

14.15 Dochodzą nowi demonstranci. Jest obecnie ok. 400-500 osób. Sporo policji (stoi ok. 10 wozów). Ludzie skandują: Chleba zamiast igrzysk!

14.10 Idą przedstawiciele różnych organizacji: Federacji Anarchistycznej, Lewicowej Alternatywy, Inicjatywy Pracowniczej, Związku Syndykalistów Polski, Feministycznej Akcji Krytycznej, Wielkopolskiego oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Młodych Socjalistów, lokalnych organizacji, etc. Są transparenty dotyczące różnych kwestii społecznych: żłobków i przedszkoli, teatrów i braku pieniędzy na kulturę, kwestie lokatorskie.

14.05 Demonstracja rusza. Dużo czarno-czerwonych flag, gra grupa samby.

14.00 Pod poznańską Operą zbierają się demonstranci. Obecnie jest ok. 300 osób jak donoszą nasi korespondenci.

13.40 Policja spisuje ludzi przed wejściem do Rozbratu. Wymarsz zwartą grupą.

13.30 Rozdawane są ulotki z numerem do pomocy prawnej: 794 988 471

13.20 Na skłocie Rozbrat trwa dokańczanie malowania transparentów. Przyjechał już autokar z Warszawy. Są też osoby z innych miast.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz