środa, 4 maja 2011

Austriaccy aktywiści zwierzątkowi uniewinnieni!Proces ws. $278a zakończył się dziś oczyszczeniem oskarżonych z wszystkich zarzutów. Po prawie 100-dniowym procesie z ogromnej masy zarzutów postawionych przez Soko (specjalny oddział policji zajmujący się tą sprawą) i prokuratury nie pozostało nic.
Obrońcy praw zwierząt zostali aresztowani 21 maja 2008 roku podczas policyjnych nalotów na 23 domy i biura w całej Austrii. Pretekstem było 'podejrzenie' popełnienia przez aktywistów 31 przestępstw i wykroczeń związanych z prowadzoną przez nich kampanią przeciw promującej futrzaną odzież firmie Kleider Bauer, a co najważniejsze - na mocy antyterrorystycznego paragrafu 278a - o stworzenie grupy przestępczej. Austriacka prokuratura dopiero dopiero po ponad roku upubliczniła zarzuty. Represje wobec obrońców praw zwierząt trwały 3 lata, stanowiąc dowód na polityczną kryminalizację ruchów społecznych.

Ogłoszenie wyroku przeniesiono do małej sali, do której dostęp miały tylko osoby oskarżone, ich prawnicy/czki, oraz media. Wszystkim innym zezwolono jedynie na obejrzenie transmisji na telebimie ustawionym w dużej sali sądowej. To ograniczenie praw wzbudziło protest w formie obrzucenia sędziny i prokuratora konfetti i okrzyków “Wszyscy jesteśmy winni $278a” (“Wir sind alle $278a”). Policja zareagowała brutalną interwencją. Uczesticy/czki protestów zebrani/e przed salą sądową również spotkali/ły się z szykanami: zabroniono puszczania muzyki oraz gry na bębnach.

Więcej informacji: newswire Antirep2008.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz