czwartek, 15 listopada 2012

Międzynarodowa akcja strajkowa 14 listopada

pełna relacja z filmami na cia.media.pl
Aktualizacja 15 listopada 08:00

Akcje trwały cała noc w niektórych miejscach.

W Niemczech odbyły się duże manifestacje solidarnościowe.

CNT planuje nowe protesty dziś w Hiszpanii.

Aktualizacja 22:00

Obecnie trwają zamieszki i starcia z policją w Madrycie. Policja zaatakowała ludzi protestujących około parlamentu i giełdy. W Barcelonie też są starcia z policją. To samo się dzieje w Lizbonie, gdzie protest pod parlamentem został zaatakowany przez policję. Demonstrujących zaczęli rzucać w policję butelkami. Walki trwają.

W Rzymie dziś także były starcia z policją. Wielu policjantów zostało rannych. Niestety na razie mamy mało informacji z Portugalii i Włoch. Wiemy tylko, że odbyły się masowe demonstracje w wielu miastach Portugalii, a we Włoszech odbył się 4-godzinowy strajk – w niektórych branżach strajkowano przez cały dzień.

Poza Europą, odbyły się niezależne ostre protesty nauczycieli w Jordanii.

W Warszawie odbyła się akcja solidarnościowa. Protestujący podkreślili, że chcą pokazać, że nie wszyscy w Polsce zgadzają się z neoliberalną polityką i choć w Polsce żyjemy w kryzysie od 20 lat i większość ludzi już na nic nie reaguje, oddolne ruchy społeczne zamierzają walczyć o godne warunki pracy i życia. Były wyrazy solidarności dla strajkujących. Do pikiety dołączyli także studenci z Hiszpanii.

Po południu napłynęły do nas tylko sporadyczne informacje z innych krajów, bo tam nasi koledzy strajkują i demonstrują. W różnych miastach idą duże manifestacje. Niektórzy dołączyli do większych demonstracji. Inni zorganizowali mniejsze, anarcho-syndykalistyczne akcje, ale niektóre są duże (2000, 5000 i nawet do 7000 tys. osób w Salamance). W demonstracjach różnych związków (w tym związków głównego nurtu) było nawet do 100 tys. uczestników. Są zatrzymani z CNT i z innych związków. Trudno powiedzieć dokładne ile osób, bo informacje nie są jeszcze dokładne.

W Kordobie, byli miały miejsce blokady działających supermarketów i banków. W rezultacie, zostały one zamknięte. Akcja w zajezdni autobusów została zaatakowana przez policję. W zajezdni działa związek CNT i ludzie chcieli zablokować łamistrajków. W Leon odbyła się akcja w firmie Fremap, która zwolniła działaczkę związkową CNT.

Komornicy dziś pracują pomimo informacje, że mają zaprzestać eksmisji. Odbyło się kilka blokad np. w dzielnicy Lavapies obok siedziby Federacji Lokalnej w Madrycie. Blokada była skuteczna. Związek CNT w call center Atento w Madrycie zakłócił pracę zakładu, gdzie ludzie byli dziś zmuszeni do pracy. Akcja zakończyła represją policyjną. Inna akcja odbyła się w firmie INDRA, który jest firmą outsourcingowa dla wielu prac informatycznych.

W różnych miastach także są pikiety pod punktami gastronomicznymi, jak ZZ Pub czy Ali Baba Kebab. To nie są restauracje sieciowe, tylko miejsca pracy związkowców, gdzie miały miejsce niedawno konflikty pracownicze. Akcje odbywają się w firmach dużych i małych. W Madrycie kawiarnia Starbucks musiała zostać zamknięta. W różnych miastach także odbyły się blokady supermarketu El Corte Ingles.

Mediolan: http://www.youreporter.it/view_video.php?viewkey=5c84722a492b3a4a5cc2b1d...

W Mediolanie także strajkowali pracownicy szpitala San Raffaele: http://www.youreporter.it/view_video.php?viewkey=2f1a4918dbaec20a0ac5e7a...

Tam trwa ostry konflikt pracowniczy od 1 listopada. Jednym z najaktywniejszych związków w szpitalu jest anarchosyndykalistyczny związek USI-AIT.

Turyn

Mediolan

http://www.youreporter.it/view_video.php?viewkey=5c84722a492b3a4a5cc2b1d...

Aktualizacja:

15:50 Nie wiadomo dlaczego w niektórych policyjnych samochodach we Włoszech nie ma paliwa i policja zmuszona jest docierać na miejsca starć piechotą.

Protesty uliczne odbywają się również w Belgii.

13:30 W La Coruna, członkowie biurokratycznych i reformistycznych związków CCOO i UGT wezwali policję na członków CNT, którzy ich krytykowali. Doszło do starć i 4 kolegów zostało zatrzymanych. Już wiadomo, że w innych miastach także są problemy z policją.

13:20 Niedawno zakończyła się pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu demonstracja związkowa solidaryzująca się z międzynarodową walką pracowników. W demonstracji wzięło udział kilkuset związkowców z OPZZ, FZZ, byli także obecni członkowie wrocławskiego ZSP, którzy rozdawali ulotki zaznajamiające z taktyką anarchosyndykalistyczną oraz zapraszające na pokazy filmowe.

13:00 W Warszawie kilkaset osób protestowało pod Ministerstwem Pracy. Protest zorganizowały OPZZ i FZZ, wzięli udział także przedstawiciele Sierpnia '80 oraz aktywiści z m.in. FMS, KSS, KOL, ZSP. Zapraszamy także o 18.30 pod Pałac Prezydencki.

W Hiszpanii są setki decentralizowanych akcji. W Barcelonie odbywa się zgromadzenie taksówkarzy. W Badajoz, blokują eksmisję. W Lleidzie, okupują bibliotekę uniwersytetu. W Madrycie zaczęła się manifestacji Federacji Lokalnej CNT Madryt, ogromne siły policyjne wyprowadzone na demonstrację. W Santandar, demonstrują pracownicy edukacji.


Są akcje w miejscach pracy. Rano w Barcelonie odbyła się blokada firmy Qualytel. Informacje wpłyną z akcji, które odbyły się rano i wczoraj wieczorem. W Guadalajarze wczoraj wieczorem, aktywiści CNT poszli pod fabryką Nestle przed nocną zmianą. Część pracowników dołączyli się do strajku. W Madrycie i Zaragossie odbyły się akcje w otwartych sklepach supermarketu Mercadona. Także w Madrycie, członkowie związku metalowców CNT zrobili akcję w firmie Enrion, z którą mają obecnie konflikt pracowniczy. W stolicy okupują Teatro Espanol, gdzie niektórzy związkowcy pracują. W Toledo pikietują przed szpitalem Virgen de la Salud, gdzie działa sekcja związku.

W innych miastach odbywają się cały czas pikiety i demonstracje.

14 listopada godz. 7:00

W Hiszpanii wielu członków CNT-AIT protestuje już od północy. W Barcelonie, związek taksówkarzy w CNT utworzył tzw. "Taxis Anarquia" i za darmo pomaga strajkującym, którzy mają problemy z poruszaniem się. W Kordobie, nasi koledzy blokują rynek i miejsca pracy, gdzie pracownicy są zmuszani do pracy. W Logrono, blokowano strefę przemysłową.

W Madrycie trwają demonstracje w wielu dzielnicach. Film z wydarzeń. W Salamance całą noc trwały blokady.

W dniu 14 listopada odbędzie się bezprecedensowa akcja strajkowa. Jednego dnia, pracownicy w Hiszpanii, Portugalii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Malcie będą uczestniczyć w strajkach generalnych. W Belgii i we Francji odbędą się strajki poszczególnych branż. Masowe protesty związków są planowane w Czechach, Rumunii i Słowenii a akcje solidarnościowe odbędą się w wielu miastach Europy. Jeszcze nigdy tak szeroko zakrojona akcja międzynarodowa nie miała miejsca. Choć jest to wydarzenie historyczne, mało o tym można usłyszeć w polskich mediach.

Strajk generalny w południowej Europie będzie nowym, ważnym etapem w walce przeciwko cięciom i atakom na prawa pracownicze.

Zapraszamy na akcję solidarnościową w Warszawie, 14 listopada, godz. 18.30 pod Pałacem Prezydenckim.

Plany "oszczędnościowe” narzucone przez Trojkę niszczą życie milionów ludzi. Kryzys gospodarczy w tych krajach był spowodowany spekulacjami finansowymi oraz modelem kapitalistycznym a teraz pracownicy muszą płacić za to. W krajach takich jak Portugalia, Grecja czy Hiszpania, zaplanowane są ostre cięcia budżetowe, masowe zwolnienia oraz obniżenie pensji.

W krajach, gdzie istnieją radykalne ruchy związkowe, zaplanowane są na 14 listopada protesty i akcje bezpośrednie niezależne od największych central związkowych. Anarchosyndykaliści z Hiszpanii, Portugalii i Włoch zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Pracowników planują duże mobilizacje pod czarno-czerwonymi sztandarami.

W wielu miastach Europy odbędą się protesty solidarnościowe ze strajkującymi pracownikami, nawołujące do zaostrzenia protestów i rozszerzenia ich na inne kraje. W Warszawie także odbędzie się protest w obronie ludzi pracy i za radykalizacją akcji pracowniczej. Będziemy się starać relacjonować na żywo o międzynarodowych akcjach anarchosyndykalistycznych 14 listopada oraz o innych radykalnych wystąpieniach pracowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz