sobota, 18 stycznia 2014

Miastko: Szpital przechodzi w ręce pracowników

Miastko to miejscowość w woj. pomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu bytowskiego. Już niedługo będzie kojarzone z tamtejszym szpitalem. A to dlatego, że powstaje tam pierwsza szpitalna spółka pracownicza. Załoga szpitala, wszyscy jego pracownicy stwierdzili, że wezmą sprawy w swoje ręce, bo tylko oni wiedzą co trzeba zrobić. Są oni całkowicie pewni, że sami najlepiej potrafią "uzdrowić" placówkę. Własnymi rękami przeprowadzą trudną restrukturyzację placówki.

Szpital w Miastku, który zatrudnia ponad 200 osób, ma 139 łóżek, przyjmuje od 5 do 6 tys. pacjentów rocznie będzie pierwszą w Polsce - szpitalną spółką pracowniczą.

Jest to swojego rodzaju eksperyment. To będzie pierwszy taki szpital w Polsce. Na czym będzie polegał ten eksperyment? Będący od piątku w posiadaniu gminy majątek (starostwo oddało udziały za darmo) zostanie przekazany spółce powołanej przez załogę szpitala. To ona będzie administratorem lecznicy. Pracownicy będą jednocześnie swoimi szefami.

Proces prowadzono pod naciskiem pracowników, którzy blokowali wszelkie podejmowane przez starostwo próby restrukturyzacji, uważając je za szkodliwe. Pracownicy nie zgodzili się na prywatyzację ani zamknięcie szpitala.

Skoro pomysł przeszedł w Miastku, może czas na kolejne szpitale? Pracownicy - organizujcie się!


MarcheVa

Źródło: Dziennik Bałtycki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz