H&M i inne najpopularniejsze europejskie marki odzieżowe, stały się celem gwałtownych protestów obrońców praw człowieka – aktywiści Clean Clothes Campaign odgrywali „omdlenia” w 30 sklepach tych koncernów. Akcja ma zwrócić uwagę na masowe omdlenia, do których dochodzi w fabrykach w Kambodży, ze względu na głodowe pensje i niedożywienie pracowników, którzy szyją ubrania dla H&M i innych sieciówek odzieżowych.
Właśnie pojawił się nowy numer (37!) ulubionego pisma szerokich mas anarchistycznych zamieszkujących ziemię między Bugiem a Odrą !
Podobno nadchodzi „gorąca jesień” (któraż już to?!) - oddajemy w Wasze ręce pismo mając nadzieję, że na stronach pachnących latem znajdziecie materiały , które Was zainspirują i/lub skłonią do przemyśleń i działania !
Nowy numer pisma otwiera krótki tekst z ważnym pytaniem-przesłaniem : „Post-lewicowa anarchia ?”. Na kolejnych tradycyjnych 64 stronach znajdziecie m.in. tekst dotyczący kryzysu w Grecji i będących jego efektem zmianom zachodzącym wewnątrz greckiego społeczeństwa. Kolejny ciekawy materiał to wywiad z Jean Weir pt. „Zamknięta w społeczeństwie” w którym opowiada o doświadczeniach związanych z pobytem w więzieniu i działalności insurekcjonistycznej (swojej i innych we Włoszech).
Stały dział każdego numeru to „wkładka” Anarchistycznego Czarnego Krzyża , która zawiera szereg informacji - praktycznie z całego świata - dotyczących zarówno represji państwa i kapitału wobec naszego ruchu jak i akcji solidarnościowych z prześladowanymi/więzionymi towarzyszami i towarzyszkami. Więzienia demokratury jak i otwartych czy „legalnych” reżymów pełne są ludzi, którzy na różne sposoby powiedzieli: Nie!... i Dość!
Wszystkie osoby, które „zdenerwowały się” przy lekturze poprzedniego numeru - a dokładniej tekstów nastawionych krytycznie do blokady tzw. Marszu Niepodległości w ubiegłym roku - zapewne ucieszy artykuł polemizujący z tezami w nich postawionymi nawet jeśli ten artykuł, jak podkreśla sam autor, powstał „trochę z obowiązku”...
W tym roku przypada okrągła 76 rocznica wybuchu rewolucji i wojny domowej w Hiszpanii. Część redakcji IŚ-ki nosi „Hiszpanię w sercu” (szczególnie jej anarchistyczną część) i z tej okazji w numerze pojawia się blok materiałów dotyczący tego wydarzenia i okresu. A zatem przedstawmy zawartość: piękne , acz gorzkie wspomnienia bojownika z „Żelaznej Kolumny”; wywiad z Camillo Barnerim nt. militaryzacji milicji oraz sylwetka tego włoskiego anarchisty zamordowanego w Hiszpanii przez stalinowskich siepaczy; krytyczny wobec postawy i działań CNT-FAI tekst grupy amerykańskich sytuacjonistów i na deser i dla odmiany tekst o anarchistycznej kinematografii z lat 1936-1939 i co z niej ocalało do dzisiaj... a ocalało całkiem sporo, ale więcej już nie napiszemy - przeczytajcie sami!
Poza opisanym powyżej materiałami w środku jeszcze teksty dotyczące „naszego” podwórka czyli „Elba zostaje” i „Antykongres 2012”; wiejskie życie anarchistów czyli życie we wspólnotach z dala od zgiełku miasta; tekst o tym jak robotnicy w Łodzi (w latach 1906-07) strzelali do siebie zamiast do...
Do tego stała kolumna Powsinogi; „Projekcje weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczki i recenzja ciekawej książki „Z dziejów polskiego anarchizmu”, której wielu z Was zapewne nie przeczyta z powodu skandalicznie niskiego nakładu!
Do zobaczenia następnym razem !!!
Salud i anarchia!
W imieniu redakcji IŚ
Wiera Dror
p.s.
Pismo do nabycia w salonach sieci empik oraz w księgarni internatowej Bractwa Trojka: www.bractwotrojka.pl