niedziela, 6 grudnia 2009

Mobilizacja przeciwko szcztowi klimatycznemu w Kopenhadze

imc-pl
Pomiędzy 7 a 18 grudnia odbywa się w Kopenhadze szczyt klimatyczny ONZ. Ma wtedy dojść m. in. do uchwalenia międzynarodowej konwencji na czas po 2012 roku,po wygaśnięciu protokołu z Kioto. Emisja gazów cieplarnianych jest przedmiotem negocjacji w ramach ONZ już od 17 lat. Zgodnie z protokołem z Kioto powinna ona zostać znacznie obniżona w stosunku do stanu z 1990 roku, jednak główni jej sprawcy w ogóle nie podpisali protokołu, lub też wstrzymują się z jego ratyfikacją. Jednocześnie za pośrednictwem handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń do atmosfery powstał kolejny dochodowy rynek. Okazało się, że przy temacie zmian klimatycznych retoryka państw biorących udział w międzynarodowych spotkaniach tego typu znacznie odbiega od ich faktycznych działań.

Poniżej zaproszenie organizatorów.

Dlaczego przeciwko?

Z tej okazji chcą się spotkać potężne rządy oraz lobbiści świata, aby wprowadzić erę 'zielonego kapitalizmu', stworzyć porządek rynkowy, w którym biosfera ma być traktowana (i zanieczyszczana) jak towar. Jednak ponieważ kwestia zmian klimatu jest nie tylko problemem ekologicznym, ale obejmuje także szersze - ekonomiczne, społeczne, rasistowskie oraz związane z wyzyskiem wymiary, do zasadniczego przeciwstawienia się zmianom klimatycznym konieczne są podstawowe przemiany społeczne i gospodarcze.

Zmiany klimatu są bardzo zaawansowane - i powinno to wpłynąć na zmianę naszych przyzwyczajeń, aby móc ochronić naszą planetę w przyszłości. Środki czysto rynkowe lub technologiczne są w tym wypadku bezproduktywne - bowiem to czynnik ludzki jest głównym sprawcą zmian klimatycznych. Te powstają nie za sprawą topniejących lodowców, lecz kapitalistycznej produkcji towarów. Zmiana klimatu już dzisiaj pociąga za sobą poważne przemiany w ekosystemach; a przez to także w podstawowych warunkach życia ludzi. Na skutek powyższego dochodzi do zaostrzenia istniejących stosunków społecznych i konfliktów lub dojdzie do tego w przyszłości. Szczególnie nieporozumienia na linii północ-południe mogą ulec nasileniu na tle zmian klimatycznych. Migracje, plądrowanie zasobów w ramach (neo-)kolonializmu oraz działania wojenne przybierają na sile.

Kto mobilizuje?

Do akcji w Kopenhadze i przeciwko zmianom klimatycznym nawołuje się na całym świecie i to na bazie różnych opcji politycznych. NGOsy oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego będa starały się by ich żądania były jak najlepiej słyszalne, wykorzystując w tym celu wszystkie wydarzenia w ramach szczytu. Po drugiej stronie stoją grupy autonomiczne oraz ruch, który powstał wokół obozów klimatycznych, i który delegitymizuje szczyt.

W ich oczach pokładanie nadziei w strukturach, które wspierają COP 15 i niszczą planetę dla pieniędzy, jest co najmniej naiwne. Zamiast tego proponują zwalczanie ideologii nieograniczonego wzrostu gospodarczego za pomocą radykalnej i efektywnej polityki klimatycznej. Na wspólnych debatach oraz poprzez międzynarodowe - i międzykontynentalne akcje powinna się rozwinąć lokalna, konfrontacyjna polityka klimatyczna, której akcje skupione wokół szczytu mają być jedynie początkiem.

Dla grup autonomicznych zmiany klimatyczne są tylko jednym z symptomów obejmującego wszystko kryzysu samozwańczej cywilizacji, wojny, jaką prowadzi kapitalizm przeciwko wszystkiemu, co żyje na tej planecie.

Timeline - mobilizacja
16.10. Cool Planet Event - Greenpeace/Związki Klimatyczne/FM 4 - przed parlamentem w Wiedniu
23.10. Centrum Klimatu i Ekologii - Festiwal Elevate w Graz
24.10 Dzień klimatyczny akcji "350'- akcje w Wiedniu
26.10 Wystawa informacyjna w Domu Amerlinga, Wiedeń
06.11 Wieczór tematyczny 'Zmiany klimatu w kalejdoskopie', Wiedeń
30.11 Międzynarodowy Dzień Akcji: 10 lat po Seattle - na tydzień przed Kopenhagą
30.11-02.12 spotkanie WTO w Genewie

Timeline Protestów przeciwko szczytowi:
Pon. 7.12 Początek Szczytu Klimatycznego ONZ
Pt. 11.12 Akcje przeciwko 'Dniu Biznensu'
Sob. 12.12 główna demonstracja
Nd. 13.12 So 13.12. „Hit the Production“ - zaatakować sprawców chaosu klimatycznego!
Pon. 14.12 Dzień akcji przeciwko reżimowi granicznemu
Wt. 15.12 Dzień akcji na rzecz globalnego rolnictwa
Śr. 16.12 "Reclaim Power!" - zdobyć szczyt klimatyczny!
Czw. 17.12 "Powitanie" głów państw
Pt. 18.12 'Nigdy nie ufaj glinom' - akcje w mieście
Sob. 19.12 'Reclaim Kopenhaga' - spalić protokoły ze szczytu

Dalsze informacje:
autonomiczna mobilizacja
climate-justice-action
gazeta mobilizacyjna
wake up, freak out & get a grip
streifzüge-Schwerpunkt Ressource

Źródło:
imc-pl za imc-at

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz