wtorek, 4 maja 2010

8 maja - Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2010.Program wielu miast

 

8 Maja 2010, Wielki Dzień dla Naszej Planety

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (WFTDay) jest międzynarodowym świętem Sprawiedliwego Handlu, organizowanym przez Światową Organizację Sprawiedliwego Handlu (WFTO).


Sprawiedliwy Handel jest namacalną i przede wszystkim skuteczną odpowiedzią na biedę, kryzysy gospodarczy i światowy kryzys żywnościowy, a także zmiany klimatyczne. Kryzys gospodarczy potwierdza potrzebę handlu dla uzyskania zrównoważonych środków utrzymania i możliwości rozwoju dla drobnych producentów w najbiedniejszych krajach świata. Dowodzi tego fakt, iż jedna trzecia ludności świata żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.


"Sprawiedliwy Handel jest partnerstwem handlowym opartym na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju poprzez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw zmarginalizowanych producentów i pracowników, zwłaszcza w krajach ubogiego Południa. Organizacje Sprawiedliwego Handlu (wspierane przez konsumentów) aktywnie angażują się w pomoc producentom, podnoszenie świadomości i prowadzenie kampanii na rzecz zmian zasad i praktyki konwencjonalnego handlu międzynarodowego.”

(Definicja FINE)

Ruch Sprawiedliwego Handlu podziela wizję świata, w którym sprawiedliwość i zrównoważony rozwój znajdują się w centrum struktur i praktyk handlowych, umożliwiając pracę w godnych warunkach, sprawiedliwe wynagrodzenie i w pełni rozwinięty potencjał ludzki małych producentów. Handel może być fundamentalnym czynnikiem redukcji ubóstwa oraz zrównoważonego rozwoju. Poprzez Sprawiedliwy Handel drobni producenci mają większy wpływ zarówno na swoją pracę, jak i życie. Odpowiedzialne praktyki produkcji, handlu i konsumpcji, w tym Sprawiedliwy Handel, są popierane przez członków małych społeczności w krajach rozwijających się, uświadomionych konsumentów oraz instytucje na całym świecie.


Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (WFTDay) jest inicjatywą Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO), wspieraną przez tysiące obywateli, producentów konsumentów, organizacje Sprawiedliwego Handlu, ruchy społeczne i ekologiczne, władze lokalne, rządy krajowe oraz instytucje wielostronne na całym świecie. W czasie Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu oraz w poprzedzających go i następujących po nim dniach i tygodniach odbędą się setki wydarzeń poświęconych idei Sprawiedliwego Handlu.


Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (WFTO) jest globalną siecią organizacji Sprawiedliwego Handlu z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej, Europy oraz basenu Oceanu Spokojnego. Reprezentuje ona ponad 350 Organizacji Sprawiedliwego Handlu z ponad 70 krajów.

Misją WFTO jest tworzenie środków i możliwości, mających na celu poprawę warunków życia i pracy producentów. WFTO jest globalną siecią i rzecznikiem Sprawiedliwego Handlu, zapewniającą, że głosy producentów zostaną usłyszane.

Wyrazem poparcia dla idei Sprawiedliwego Handlu może być wpisanie własnego nazwiska lub nazwy organizacji na listę podmiotów wspierających Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2010. Można tego dokonać, wysyłając na adres info@sprawiedliwyhandel.pl swoje dane osobiste lub organizacji. Informacja zostanie zamieszczona na stronie www.wftday.info przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, organizację członkowską WFTO.

Więcej informacji:
1.    WFTDay - www.wftday.info
2.    WFTO - www.wfto.com


Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu – plan wydarzeń

Bydgoszcz
Księgarnia Kolorowa
7 maja 10:00-16:00
ul. Batorego 4


W księgarni i kawiarence Kolorowa odbędzie się degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu, które można również będzie na miejscu nabyć.

Gdańsk
Konferencja Fair Trade
5 maja 10:00-16:00
Centrum Konferencyjne Wydziału Zarządzania UG, Sala C-20


W trakcie konferencji zostaną poruszone następujące tematy:

•    Czym jest Sprawiedliwy Handel i co wnosi do polskiej gospodarki
•    Gdańska Koalicja Sprawiedliwego Handlu
•    Idea zrównoważonego rozwoju
•    Refleksje metaetyczne o handlu, sprawiedliwości i nędzy
•    Odpowiedzialna Konsumpcja
•    Uniwersytet Gdański uczelnią Sprawiedliwego Handlu

W planach jest również panel dyskusyjny oraz konkurs z nagrodami.

Gliwice
AfroSlot
9 maja, 11:00-23:00
Stara Fabryka Drutu


W programie spotkanie z Johnem Kanjagaile – producentem kawy Fair Trade z Tanzanii, śniadanie Fair Trade, projekcja filmu „Black Gold”, stoiska z produktami Sprawiedliwego Handlu. A oprócz tego warsztaty, wykłady, wystawa, afro party.
www.gliwice.slot.art.pl

Kraków
Majówka Fair Trade
8 maja, 13:00-17:00
Planty, skwer u wylotu ulicy Wiślnej


Na skwerku z piaskownicą WIELKA GRA! Wielka plansza, wielka kostka, każdy może ruszyć na odpowiedzialne zakupy – odpowiadać na pytania dotyczące świadomej konsumpcji, zbierać ekoetyczne produkty i ścigać się do mety.

Poza tym inne atrakcje: gra TWISTER z ekoznakami, fotki z wielkim znakiem Fairtrade i zabawy z certyfikowanymi piłkami Fairtrade.

W restauracji „Padre” nieopodal skweru poczęstunek Fairtrade, prezentacja na temat Sprawiedliwego Handlu, film „Santa's Workshop” oraz prezentacja na temat tego, kto i jak produkuje zabawki dla naszych dzieciaków.

Lublin
Rodzinna majówka ze Sprawiedliwym Handlem
8 maja, 11:00-14:00
Muszla w Ogrodzie Saskim


Muzykę z ciepłych krajów zagrają: OrientExpress Sound System, Senhor Efebo, Wschodni SAMBAstion. Ponadto w programie degustacja i kiermasz produktów Sprawiedliwego Handlu i produktów ekologicznych, wegetariański poczęstunek (Jedzenie Zamiast Bomb), konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, kiermasz zabawek ludowych, warsztaty wykonywania zabawek, warsztaty edukacyjne oraz zabawy.

Łódź
Majówka Fair Trade
8 maja, 11:00-16:00
Park Poniatowskiego


W programie prezentacje i debaty o Fair Trade, quizy z nagrodami, degustacja produktów Fair Trade, jarmark zabawek, biżuterii, dekoracji i ubrań etycznych i hand-made, koncert Centrum Rytmu City Bum Bum, nauka dawnych gier i zabaw podwórkowych, warsztaty rękodzielnicze, gra terenowa „Droga kawy”, pokazy cyrkowe (bez udziału zwierząt), ekologiczny Twister i nie tylko.
www.zrodla.org

Poznań
Pokaz filmu „Czarne Złoto”
5 maja, 19:00
Infocafe, Stowarzyszenie Lepszy Świat, ul. Libelta 22


Wprowadzenie do projekcji oraz dyskusję na temat przedstawionej w filmie spółdzielni Oromia z Etiopii, zrzeszającej drobnych producentów kawy ze Sprawiedliwego Handlu, poprowadzi Akademickie Koło Misjologiczne UAM. Spotkanie uatrakcyjni degustacja kawy Oromia, którą można będzie zakupić.

Jak skutecznie pomagać krajom ubogiego Południa?
6 maja, 19:00
Pijalnia yerba mate, ul. 23 Lutego 16


Pokaz filmów i dyskusja na temat współpracy rozwojowej oraz idei Sprawiedliwego Handlu. Na miejscu można będzie nabyć produkty Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo.

Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 8:00-12:00
Gimnazjum nr 12


Cztery otwarte spotkania z Johnem Kanjagaile, przedstawicielem spółdzielni drobnych producentów kawy Sprawiedliwego Handlu z Tanzanii. Spotkania poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uświetni je występ grupy bębniarskiej Melisa z pracowni Monart.

Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 13:30
UAM, Wydział Nauk Społecznych, ul. Szamarzewskiego 89, budynek E, sala A


Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile, przedstawicielem spółdzielni drobnych producentów kawy Sprawiedliwego Handlu z Tanzanii. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uświetni je występ grupy bębniarskiej Melisa z pracowni Monart, a także wystawa oraz degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu.

Otwarte warsztaty sztuki afrykańskiej
7 maja, 16:00-20:00
Pracownia rzeźbiarska w Czerwonaku, ul. Zielona 16a


Zajęcia malarsko-rzeźbiarskie dla dorosłych poprowadzi artysta z Sudanu, Elmonster Dafaalla. Wpisowe 80 zł (w tym koszt materiałów). Zgłoszenia: jolantabanowska@gmail.com , 509 570 764. Ilość miejsc ograniczona.

Pokaz filmu „Wypuszczając korzenie”
7 maja, 19:00
Ekokawiarnia (Pasaż Apollo, ul. Ratajczaka 18)


Pokaz filmu Taking Root (Wypuszczając korzenie), relacjonującego dramatyczną historię kenijskiej laureatki Nagrody Nobla, Wangari Maathai, oraz filmów o Sprawiedliwym Handlu. Spotkanie poprowadzi Stowarzyszenie „Jeden Świat”.

Prezentacje na temat Sprawiedliwego Handlu
7 maja, 19:30
Klubokawiarnia Meskal, ul. Nowowiejskiego 17

Prezentacje i filmy na temat Sprawiedliwego Handlu, połączone z degustacją „sprawiedliwej” kawy. Spotkanie poprowadzi Akademickie Koło Misjologiczne UAM oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Na miejscu można będzie nabyć produkty Sprawiedliwego Handlu.

Happening na temat Sprawiedliwego Handlu
8 maja, 11:00-13.00
ul. Półwiejska, koło Starego Marycha


Happening na temat Sprawiedliwego Handlu. Poprowadzą wolontariusze Sprawiedliwego Handlu.

Konferencja prasowa na temat Sprawiedliwego Handlu
8 maja, 12:30
UAM, HCP, ul. 28 czerwca 198, sala 015


Konferencja prasowa. Prowadzenie Wojciech Zięba, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.

Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile
8 maja 13:30-14:30
UAM, HCP, ul. 28 czerwca 198, sala 015


Otwarte spotkanie z Johnem Kanjagaile, połączone z wystawą oraz degustacją produktów Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.

Warsztaty „Jak uczyć o Sprawiedliwym Handlu?”
10 maja, 16:00-20:00
Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo
ul. Św. Marcin 80/82 (zamek), pokój 332, III p.

Warsztaty dla nauczycieli „Jak uczyć o Sprawiedliwym Handlu?”
Zgłoszenia: martyna@mikuszewo.pl , 692 345 754. Ilość miejsc ograniczona.
 
Czy Poznań może uzyskać honorowy tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu?
12 maja, 19:00
Infocafe, Stowarzyszenie Lepszy Świat, ul. Libelta 22


Czy Poznań może uzyskać honorowy tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu?
Prezentacja, pokaz filmu i dyskusja na temat idei i praktyki ruchu Miast Sprawiedliwego Handlu. Spotkanie poprowadzi Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, a uprzyjemni je degustacja produktów Sprawiedliwego Handlu, które można będzie też nabyć.

Toruń
Spotkanie z przedstawicielem spółdzielni Sprawiedliwego Handlu
6 maja, 9:00-12:00/13:00-14:00
Gimnazjum nr 10/Gimnazjum nr 34


6 maja z uczniami dwóch toruńskich gimnazjów (10 i 34) spotka się John Kanjagaile z Tanzanii – dyrektor departamentu ds. eksportu w spółdzielni Kagera Cooperative Union. Jego wizyta jest częścią szerszego projektu edukacyjnego obejmującego Polskę, Czechy i Węgry. Spółdzielnia Kagera Cooperative Union od 1990 roku produkuje kawę rozpuszczalną w ramach Sprawiedliwego Handlu.

Śniadanie Fair Trade w Radio GRA
8 maja, 10:00-12:00
Radio GRA


W sobotę 8 maja o godzinie 10:00 rozpocznie się audycja „Śniadanie Fair Trade w Radio GRA” ze specjalnym udziałem Beauty Zibula z RPA – działaczki na rzecz praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych. W trakcie audycji będzie można dowiedzieć się co nas łączy z ludźmi z krajów rozwijających się oraz jak być świadomym konsumentem w Toruniu.

Majówka Fair Trade
8 maja, 14:00-18:00
Barbarka


W programie m.in. degustacja kawy, herbaty i gorącej czekolady Sprawiedliwego Handlu, możliwość zakupu produktów Sprawiedliwego Handlu, konkurs na temat świadomej konsumpcji. Oprócz tego czynne będą stoiska edukacyjno-informacyjne toruńskich organizacji PAH, PZR, Tilia oraz portalu ekologiczny.torun.pl.
www.fairtrade.net.pl

Warszawa
Dekonsumpcja
7-9 maja
Pl. Zbawiciela


Dekonsumpcja, czyli Warszawski Festiwal Świadomej Konsumpcji, odbędzie się już po raz trzeci. W planach dyskusje, prezentacje, warsztaty, koncerty, filmy, wymienialnie i inne atrakcje. W tym roku przygotowano specjalny program dla dzieci i rodziców.
http://efte.org/dekonsumpcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz