niedziela, 26 lipca 2009

Awarie w niemieckich elektrowniach jądrowych

 
IAN
W Niemczech zanotowano kilka awarii w przemyśle nuklearnym.
Więcej na www.ian.org.pl
Awarie ściśle tajne
Od kilku dni prasa niemiecka informuje o licznych awariach w niemieckich elektrowniach atomowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że te awarie przedstawiciele elektrowni, a nawet władz lokalnych, próbują ukryć przed społeczeństwem.

Najpierw media poinformowały o awarii w niemieckiej elektrowni atomowej w Kruemmel pod Hamburgiem. Po kilku dniach okazało się, że awaria była dużo poważniejsza, niż twierdzono. - Uszkodzony został radioaktywny rdzeń reaktora - przyznał ze skruchą szef działu atomowego szwedzkiej Vattenfall Ernst Michael Zuefle. To nie jedyna awaria, o jakiej doniosły media. W dolnosaksońskim składowisku odpadów nuklearnych w Remlingen w wielu miejscach doszło do wycieku radioaktywnego i to już nie pierwszy raz - twierdzą media. Również i w tym wypadku władze próbowały zataić lub zbagatelizować ten fakt. (...)
Waldemar Maszewski, Berlin
"Nasz Dziennik"
 http://ian.org.pl/node/133


Niemcy mają poważny problem z elektrownią atomową

Koncern energetyczny Vattenfall przyznał, że skala problemów w elektrowni atomowej Kruemmel koło Hamburga jest większa, niż dotychczas sądzono. Szef niemieckiej dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank-Walter Steinmeier zażądał ostatecznego zamknięcia liczącej 26 lat elektrowni.
Na konferencji prasowej w Berlinie szef zarządu koncernu Tuoma Hatakka poinformował, że po sobotnim zwarciu w transformatorze wykryto przynajmniej jeden uszkodzony pręt paliwowy w reaktorze. Dopiero za kilka miesięcy możliwe będzie jego ponowne uruchomienie.
 http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Niemcy-maja-powazny-problem-z-elektrownia-atomowa,wid,11300964,wiadomosc.html?ticaid=1873c&_ticrsn=5
 http://ian.org.pl/node/135


Problemy ze składowaniem odpadów atomowych w Niemczech
15.07.2009

Po nowych problemach, jakie pojawiły się w składowisku odpadów atomowych Asse, polityk FDP Michael Kauch zażądał składowania radioaktywnych odpadów przy uwzględnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Podkreślił, że trzeba będzie zbadać, czy Gorleben nie nadaje się do tego lepiej, niż kopalnia soli Asse w Dolnej Saksonii - oświadczył w rozmowie z rozgłośnią DLF. Dodał, że w latach sześćdziesiątych odpady atomowe składowano w Asse po części nielegalnie. Minister środowiska Sigmar Gabriel skrytykował ówczesnego właściciela składowiska, zarzucając mu brak odpowiedzialności. Przewodniczący Federalnego Urzędu Ochrony przed Promieniowaniem Koenig opowiedział się w DLF za zamknięciem tego składowiska. W Asse ponownie wyciekają radioaktywne płynne odpady. Jak podaje Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem w Salzgitter, kałuże z wyciekiem zauważono podczas kontroli składowiska na głębokości około 950 m. Płynne odpady wykazały obciążenie radioaktywnym cezem i trytem (radiowodorem). Urząd w Salzgitter wykluczył jednak zagrożenie dla personelu i okolicy kopalni. W byłej kopalni soli Asse składuje się blisko 126 tysięcy zbiorników ze słabo i średnio promieniującymi odpadami atomowymi.
me/ja/dpa,ap
Deutche Welle
 http://www.dw-world.com/dw/function/0,,82232_cid_4491149,00.html

Zapraszamy do lektury!
www.ian.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz